Relaţii bilaterale

Republica HAITI

Denumire oficială: Republica Haiti (République d'Haiti/Repiblik d' Ayiti)

Scurt istoric: Insula Haiti este descoperită în data de 5 decembrie 1492 de Cristofor Columb, care o numește „La Española”. În 1697, este împărțită între Franţa şi Spania, iar în 1795 devine posesiune franceză şi partea de est a insulei, teritoriul actual al Republicii Dominicane. În 1791, izbucnește răscoala negrilor, condusă de Toussaint L'Ouverture şi soldată cu proclamarea Republicii Haiti, la 1 ianuarie 1804. În 1822, Haiti ocupă Republica Dominicană, dar o răscoală antihaitiană consacră definitiv, în 1844, împărţirea insulei între cele două state.

În 1957, François Duvalier devine președinte, declarându-se președinte pe viață în 1964. La moartea acestuia, în 1971, fiul său, Jean-Claude Duvalier, îi urmează în funcția de președinte pe viață.

Istoria Republicii Haiti a fost marcată de violenţe politice şi o serie de lovituri de stat militare eşuate sau reuşite, care nu au permis acestei ţări obţinerea unei stabilităţi interne.

În urma alegerilor din 1990, Jean-Bertrand Aristide devine primul preşedinte democratic ales al ţării, fiind reales în anul 2000.

Un puternic cutremur de pământ a lovit acest stat, în ianuarie 2010, fiind necesară asistenţă internaţională masivă pentru refacerea ţării. În octombrie 2016, uraganul Matthew a lovit coasta de sud-vest a insulei producând pagube devastatoare.

Capitala: Port-au-Prince 

Suprafaţa şi diviziunile teritoriale: 27.750 km2; 10 departamente.

Populaţia: 10.485.800 de locuitori (estimare 2016).

Religia: Romano-catolici 54,7%, protestanţi 28,5%, voodoo 2,1%, alte religii 4,6%, fără religie 10,2%.

Grupuri etnice: negri 95%, mulatri și albi 5%.

Limbi oficiale: franceza şi creola.

Ziua Naţională: 1 ianuarie (1804, Ziua Independenţei).

Forma de guvernământ: republică prezidențială

Economia: În 2011, PIB-ul a avut o rată de creștere de 5,5%, economia începând să se recupereze după contracția din urma cutremurului devastator din 2010. În 2015, rata de creștere a fost de 2%. Cca. 80% din populație trăiește sub limita sărăciei.

Exporturi: produse ale industriei de îmbrăcăminte, bunuri manufacturiere, produse oleaginoase, mango, cafea. Importuri: produse alimentare, produse manufacturiere, mașinării și echipamente de transport, combustibili, materii prime.

Situaţia politică internă: Constituția în vigoare a fost aprobată la 29 martie 1987. Președintele este șeful statului, ales prin vot popular pentru un mandat de cinci ani și nu poate avea două mandate consecutive. Primul ministru este numit de către președinte și este învestit cu votul de încredere al parlamentului. Parlamentul este bicameral: Senat (40 de membri) și Camera Deputaților (99 de membri).

Ultimele alegeri legislative au avut loc la 9 august 2015, fiind reluate la 25 octombrie 2015.

Şeful statului este Jovenel Moise (din 7 februarie 2017). După revoltele din iulie 2018, prim-ministrul Jack Guy Lafontant și-a dat demisia, fiind înlocuit cu Jean-Henry Ceant (6 august 2018). Ministrul afacerilor externe și cultelor este Antonio Rodrigue (din 22 martie 2017).

Legături către principalele site-uri oficiale:

http://mae.gouv.ht/web/

http://primature.gouv.ht/

                                                                                              

Direcţia America Latină și Caraibi, august 2018

 

Centrul de presă

Ţări - zone geografice

Ţări - zone geografice