Relaţii bilaterale

Republica PERU

Denumire oficială: Republica Peru (República del Perú)

Scurt istoric: Cea mai veche civilizaţie cunoscută pe teritoriul peruan datează de la jumătatea mileniului al II-lea î.e.n. În secolul al XII-lea e.n. în regiunea Cusco se stabilesc incaşii, al căror stat ajunge la apogeu în primele decenii ale secolului al XVI-lea. Începând cu 1527, statul incaşilor a fost sfâşiat de lupte dinastice, care au favorizat cucerirea colonială spaniolă. Conchistadorii spanioli, sub conducerea lui Francisco Pizzaro, au debarcat în Peru în 1532, iar în anul următor au pus stăpânire pe capitala Imperiului Incaș - oraşul Cusco. Teritoriul peruan a devenit, în 1543, nucleul Viceregatului Peru, cu reşedinţa la Lima, centrul stăpânirii coloniale hispanice în America de Sud.

În perioada 1780-1781 a avut loc cea mai amplă şi violentă revoltă a amerindienilor împotriva Coroanei Spaniole din istoria Americii Latine, condusă de Tupac Amaru, figură emblematică a luptei incașilor pentru independență. În septembrie 1820, armata generalului José de San Martín a pătruns în Peru, iar în anul următor, pe 28 iulie 1821, acesta proclamă independența țării.

Aliat cu Chile şi Bolivia, Peru a purtat în perioada 1865-1866 un război victorios împotriva Spaniei, iar între 1879-1893 a participat, alături de Bolivia, la un conflict militar împotriva Republicii Chile - aşa-numitul “război al Pacificului” - în urma căruia pierde provinciile Tarapaca, Arica şi Tacna (ultima fiind retrocedată Perului în 1929).

Acordul de Liber Schimb dintre Uniunea Europeană și statele membre ale acesteia, pe de o parte, și Columbia și Peru, pe de altă parte, a fost semnat la Bruxelles pe 26 iunie 2012 şi a intrat în vigoare pe 1 martie 2013.

Preşedintele României a promulgat Legea pentru ratificarea Acordului Comercial dintre UE şi statele membre ale acesteia, pe de o parte şi Columbia şi Peru, pe de altă parte, prin Decretul nr. 1095/16.12.2013, publicat în Monitorul Oficial nr. 97/07.02.2014. La 24.03.2014, România a notificat Consiliul Uniunii Europene –  Biroul Acorduri în legătură cu îndeplinirea procedurilor interne pentru intrarea în vigoare a Acordului.

Peru este membră a: ONU, OSA (Organizaţia Statelor Americane), BIRD, FAO, FMI, OMS, UNESCO, PNUD, CEPAL, Alianţa Pacificului, CAN (Comunitatea Andină de Naţiuni),  ALADI (Asociaţia Latino-Americană de Integrare) sau ProSuR (Forumul pentru Progresul Americii de Sud) – un nou bloc regional constituit la 22 martie 2019.

În urma alegerilor desfășurate în cadrul Adunării Generale ONU din iunie 2017, Peru a fost ales membru nepermanent al Consiliului de Securitate al ONU, pentru un mandat în perioada 1 ianuarie 2018 - 31 decembrie 2019.

Capitala şi principalele oraşe: Lima, Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Iquitos, Piura, Cusco, Loreto

Suprafaţa şi diviziunile teritoriale: 1.285.216 Km²; 25 de regiuni administrative şi o provincie constituţională – Callao.

Populaţia (număr și compoziție etnică): 31.331.228 locuitori (estimativ 2018); metiși 60,2%, amerindieni 25,8%, albi 5,9%, populații de origine africană 3,6%, negri, japonezi, chinezi și alții 3,3%.

 

Religia: romano-catolică (60%), nespecificate (21,1%), evanghelică (11,1%), altele (3,8%), niciuna (4%).

Limbile oficiale: spaniolă (oficială) 82,9%, quechua (oficială) 13,6%, aymara (oficială) 1,6%, ashaninka 0,3%, alte limbi native 0,8%, altele 0,2%.

Ziua Naţională: 28 iulie

Forma de guvernământ: republică prezidenţială

Şeful Statului și al Guvernului: Martín Alberto Vizcarra Cornejo (a preluat funcția la 23 martie 2018, în urma demisiei fostului președinte, Pedro Pablo Kuczynski). Mandat de 5 ani. Ultimele alegeri au avut loc în 2016, iar următoarele se vor celebra în 2021.

Primul Vice-președinte: Mercedes Rosalba Aráoz  Fernández (din 23 martie 2018)

Al doilea Vice-președinte: vacant

Preşedintele Consiliului de Miniştri: Salvador del Solar (din 11 martie 2019)

Ministrul Relaţiilor Externe: Néstor Popolizio Bardales (din 2 aprilie 2018)

Parlamentul este unicameral (Congreso) și are 130 membri. Mandat de 5 ani. Ultimele alegeri au avut loc în 2016. Următoarele alegeri vor avea loc în 2021. Preşedintele Congresului Republicii Peru este Daniel Enrique Salaverry Villa, pentru sesiunea legislativă 2018-2019. Preşedinţia Congresului este o funcţie electivă, cu un mandat de un an.

 

Legături către principalele site-uri oficiale:

 

Direcția America Latină și Caraibi, iunie 2019

 

 

Centrul de presă

Ţări - zone geografice

Ţări - zone geografice