Relaţii bilaterale

MALTA

 

Denumire oficială: Republica Malta/Repubblika ta' Malta/Republic of Malta

Scurt istoric: Insula Malta a fost locuită începând din jurul anului 5200 î.Ch. După ce fenicienii au colonizat Malta (cca. 1000 î.Ch.), insula a fost ocupată succesiv de greci (în anul 736 î.Ch., care au numit-o „Melita”), cartaginezi (în anul 400 î.Ch.) şi romani (în anul 218 î.Ch.). După dominaţia bizantină (sec. IV-IX d.Ch.), insula a fost cucerită de arabi în anul 870 d.Ch. şi apoi de normanzii (în 1091), proveniţi din Regatul Siciliei.

În 1530, Malta a fost „închiriată perpetuu” de Regatul Siciliei Cavalerilor Ospitalieri, aparţinând unui ordin monastic militar cunoscut sub numele de Cavaleri de Malta, care au rezistat asediului turcilor din anul 1565.

În 1798, Malta a fost ocupată de trupele napoleoniene. Maltezii, sprijiniţi de Marea Britanie şi Regatul Siciliei, s-au răsculat împotriva ocupaţiei franceze, insula devenind, în 1814, parte a Imperiului Britanic.

Malta şi-a obţinut independenţa la 21 septembrie 1964, devenind membru al Commonwealth-ului. La 13 decembrie 1974, Malta a devenit republică, având drept şef de stat un Preşedinte.

La 8 martie 2003 a fost aprobată, prin referendum, aderarea ţării la Uniunea Europeană, care a avut loc la 1 mai 2004.

La 1 ianuarie 2008, Malta a aderat la Zona Euro.

Capitala şi principalele oraşe: Valletta, Birkinkara, Bormla, Senglea, Mdina

Suprafaţa şi diviziunile teritoriale: 316 km² (locul 184 în lume); 68 “consilii locale” grupate în 3 regiuni; 91 de oraşe.

Populaţia: 419.615 locuitori (2016); densitate 1.311locuitori/km²; religie: 98% din populaţie este romano-catolică.

Limba oficială: malteză, engleză

Ziua naţională: 21 septembrie

Forma de guvernământ: republică parlamentară (Constituţie adoptată la 31 iulie 1964).

 

Situaţia politică internă

Parlament unicameral (Camera Reprezentanţilor) compus din 69 de membri;

Preşedintele Republicii: Marie-Louise Coleiro Preca (din aprilie 2014). Şeful statului este desemnat de Camera Reprezentanţilor pentru un mandat de 5 ani.

Prim-ministru: Joseph Muscat (din martie 2013).

Ministrul afacerilor externe: George Vella (din martie 2013)

La 9 martie 2013, în Republica Malta au avut loc alegeri generale anticipate. Majoritatea în Parlament a revenit Partidului Laburist care a obţinut 54,83% din voturile electorilor (39 mandate).

Partidul Naţionalist a înregistrat 43,34% din voturi (30 de mandate), iar Alternativa Democratică a întrunit 1,80% din preferinţele celor care s-au prezentat la vot.

 

Afaceri europene

În perioada 1 ianuarie-30 iunie 2017, Malta va asigura Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene (ultima Preşedinţie din trio-ul NL-SK-MT).

Reprezentantul Maltei în Comisia Europeană este Karmenu Vella - comisar european pentru mediu, afaceri maritime şi pescuit.

Malta are 6 membri în Parlamentul European, 5 reprezentanți în Comitetul Economic şi Social European şi 5 reprezentanţi în Comitetul Regiunilor.

Valetta a fost desemnată capitala culturală europeană 2018. 

 

Legături către principalele site-uri oficiale:

 

 

Direcţia Europa occidentală-Europa Centrală - decembrie 2016

 

 

Centrul de presă

Ţări - zone geografice

Ţări - zone geografice