Relaţii bilaterale

Republica SLOVACĂ


Denumire oficială: Republica Slovacă (Slovenská republika – în slovacă)

Capitala şi principalele oraşe: Bratislava (425.000 locuitori), Kosice (235.000 locuitori); Presov (93.000 locuitori); Nitra (87.000 locuitori).

Suprafaţa: 49.035 km².

Populaţia şi densitate:5.421.433 (estimat 30.06.2015); 110 locuitori/ km².

Limba oficială: slovacă.

Ziua naţională: 1 septembrie (1992) – Ziua Constituţiei

Religie: 60,3% romano-catolici; 3,4% greco-catolici; 6,2% protestanţi; 1,6% reformişti; 0,6% ortodocşi; 9,7% fără confesiune; 18,2% nu au declarat.

Moneda: euro, de la 1 ianuarie 2009.

Prefix telefonic internaţional: + 421

Scurt istoric: La 28 octombrie 1918 s-a constituit statul independent al cehilor şi slovacilor sub denumirea oficială Republica Cehoslovacă. După cel de-al doilea război mondial a fost instaurat regimul comunist, care s-a prăbușit în toamna anului 1989, urmare „Revoluției de catifea”. La 1 ianuarie 1993 Cehoslovacia s-a divizat în Republica Slovacă şi Republica Cehă. Republica Slovacă a aderat la NATO şi a devenit membru a Uniunii Europene în 2004.


Informații politice

Forma de guvernământ: republică parlamentară

Şeful statului: Andrej Kiska (de la 15 iunie 2014)

Primul ministru: Robert Fico (de la 4 aprilie 2012, Smer-SD, reînvestit la 23 martie 2016)

Ministrul afacerilor externe: Miroslav Lajčák (de la 4 aprilie 2012, tehnocrat, reînvestit la 23 martie 2016)

Preşedintele Consiliului Naţional al Republicii Slovace: Andrej Danko (de la 23 martie 2016, SNS)

Parlamentul: Reprezentarea în Parlament urmare alegerilor din 5 martie 2016 este: Partidul Direcţia – Democraţia Socială (Smer-SD) condus de Robert Fico – 28,29% (49 de mandate), Partidul Libertate şi Solidaritate (SaS) condus de Richard Sulik –12,09% (21 de mandate), Coaliţia formată din Partidul Oamenilor Obişnuiţi şi Personalităţilor Independente şi Partidul NOVA (OLaNO-NOVA) condusă de Igor Matovic şi Daniel Lipšic – 11,02% (19 mandate), Partidul Naţional Slovac (SNS) condus de Andrej Danko – 8,64% (15 mandate), Partidul Poporului – Slovacia Noastră (L’SNS) condus de Marian Kotleba – 8,04% (14 mandate), Partidul Noi Suntem Familia (Sme Rodina) lider Boris Kollar – 6,62%  (11 mandate), Podul/platforma etnică mixtă a maghiarilor şi slovacilor (Most-HID) lider Bela Bugar – 6,5% (11 mandate), Reţeaua (Sieť) condus de Radoslav Prochazka – 5,6% (10 mandate).

Guvernul: Urmare alegerilor din 5 martie 2016, a fost realizat un guvern de coaliţie format din patru partide: Smer-SD, SNS, Most-HiD şi Sieť.

Legături către principalele site-uri oficiale


Profil socio-economic

Economia slovacă a cunoscut o creştere de 3,6% a Produsului Intern Brut (PIB) la sfârşitul anului 2015, potrivit evaluărilor UE, comparativ cu 2,5 %, ritmul anual de creştere a PIB, în anul 2014. Pentru anul 2016 este prognozată o creştere economică de aproximativ 3,2% şi de 3,4% pentru 2017.

Produsul Intern Brut: 78,07 mld. euro (2015)

Inflaţie: 0,3% (2015)

Deficit public: 2,1% (2015)

Şomaj: 10,3% (2015)

Principalele ramuri industriale: industria de maşini, metalurgie, industrie alimentară, electricitate,  textile.

Principalii parteneri comerciali: Republica Cehă, Germania, Polonia, Ungaria.


Afaceri europene

Reprezentarea în instituţii europene

  • Comisia Europeană: Maroš Šefčovič – vice-preşedinte al Comisiei Europene, comisar pentru Uniunea Energetică
  • Consiliul UE: 7 voturi
  • Parlamentul European: 13 europarlamentari
  • Comitetul Regiunilor: 9 reprezentanţi
  • Comitetul Economic şi Social European: 9 reprezentanţi

Slovacia deţine Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene în semestrul II 2016.


Relaţii internaţionale

Principalele priorităţi de politică externă ale Republicii Slovace vizează aprofundarea cooperării în cadrul Uniunii Europene şi NATO și dezvoltarea cooperării regionale. Republica Slovacă este membru al UE, NATO, OCDE, OMC.

octombrie 2016

 

Centrul de presă

Ţări - zone geografice

Ţări - zone geografice